piątek, 22 kwietnia 2016

Mało co mocno nie zaznaczy projektu trawy względnie kwiatów jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj duże, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby przesłania okoliczne domy oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy by nasze roślinne plot było niezwykle postawne zaś jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie bardzo trudne.

Nic tak nie uwydatni krawędzi trawnika ewentualnie rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty nie zawsze potrafią dobrze wzrastać w przydzielonych terenach, małe drzewa umieją utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe placki ziemi. Porządnie przycięty mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niewysokie czy tez wysokie zielone ploty można uzyskać z gatunków zimozielonych.

Niestety, krzewy z tej klasy są znacznie bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta i należny go redukować, jakkolwiek jego metamorfozę Fastigiata Robusta można pościć sam jeden.Będzie szybko dojrzewał oraz wstrzyma filarowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest nader zacieniony, wskazane jest aby żywy plot rozświetlić kolorowymi krostami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja metamorfozy o płowych ewentualnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu zrozumiałego w słońcu, lecz nawet w chłodzie liście ostają wystarczająco jasne, jakby oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz