środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżni��.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na ogrodzenia plastykowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastikuBełżyc na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki i ogrodzenia z WinyluBychawy na ogrodzenie i furtkę ze sztachet stawia się z skał przeróżnego zarysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych obrysach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, by postać każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają również mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz